Üretim

Günümüzde güvenliği en üst seviyede kabul edilen kapı çeşidi, tartışmasız çelik kapılardır. Çelik kapının avantajlarından kısaca bahsedecek olursak, öncelikle yapımında kullanılan materyallerden dolayı oldukça dayanıklıdır. Montaj esnasında gerekli özen gösterilirse dışarıdan içeriye haşere, toz ve çöp girme durumu minimum seviyeye inecektir.

Çelik kapıların güvenlik açısından önemi ve kullanımının yararlarından bahsettik;fakat çelik kapı nasıl üretilir, üretim aşamaları nelerdir konusundan hiç söz etmedik. Dilerseniz şimdi de biraz buna değinelim.

Çelik kapılar ana hatları ile temel 3 kısımdan meydana gelmektedir.

Kasa - Gövde İskeleti

Gövde dediğimiz kısımda DKP sac olarak bilinen bir malzeme kullanılmaktadır. Bu DKP sac isimli malzeme 1 ila 2 milimetre arasında bir kalınlıktadır. Kapının hazırlanması gereken belirli özellikler referans alınarak sac presler ile bükülür ve istenilen ölçülerde bir gövde iskeleti elde edilir. Oluşturulan bu gövde iskeletine çok benzer olarak kasa iskeleti de aynı yöntemler ile yapılır. Daha önceden hazırlanmış olması gereken kilit sistemi için gövdeye gerekli ölçülerde yer açılır.

Kasa ve gövde iskeleti kapının en temel yapısıdır ve bundan sonra bahsedeceğimiz diğer iki aşamanın temeli niteliğindedir. Nasıl bir binanın temelinin iyi olması ileride bina tamamlandıktan sonra onun sağlam olacağını gösteriyorsa, çelik kapı için de gövde ve kasa iskeleti aynı görevi görür. Bir kapıya iyi ve nitelikli bir çelik kapı olacağının garantisini vermek çelik kapının gövde ve kasasının titizlikle yapılmış olması son derece önemlidir. Bu sebeple çalışma esnasında ölçülere çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

İzolasyon 

Çelik kapı imalatında izolasyon malzemesi olarak Strafor ve Polystren kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz bu malzemeler halk arasında köpük olarak da bilinmektedir. İzolasyon ya da daha farklı bir ifade ile bahsedecek olursak yalıtım, köpükler ile sağlanmaktadır. Dışarıdan gelecek ses ve ısı alışverişini minimuma düşürmeye yardımcı olur. İzolasyon malzemeleri mobilya kaplaması ile kapı gövdesinin arasına uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde ev veya herhangi çelik kapı kullanılacak mekânın ısı kaybı büyük ölçüde engellenmiş ve ses iletim seviyesi olabildiğince düşürülmüş olmaktadır.

Boya - Mobilya ve Resim Kaplaması

Kapı seçerken hiç birimizin gözünden kaçmayan son detay adımına geldik: Boya veya kaplamalar.. Satın aldığımız ya da alacağımız birçok şeyde dikkatimizi çeken ilk şey dışarıdan nasıl göründüğü ve bulunacağı ortama olan uyumudur. Evde bulunan en ufağından en büyüğüne kadar birçok eşyayı seçerken böyle düşünerek seçim yapmışızdır. Haliyle evimiz veya iş yerimiz için de aynı şeyler geçerlidir. Sağlam, kaliteli ve dayanıklı olması dışında iyi görünmesi de önemlidir. En son yapılan boya veya mobilya kaplaması ince işçilik olarak adlandırılabilir. Kapının dışarıdan verdiği imaj da bu işçiliğe bağlıdır. Çelik kapıların tamamı boyanmış ya da hem boya kullanılmış hem de mobilya kaplaması yapılmış olabilmektedir. Yangınlar için özel üretilen kapılar için ise mobilya kaplaması değil, ısıya karşı dayanıklı olan elektrostatik boya çeşitleri kullanılmaktadır.